Regionalna agencija za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja u partnerstvu sa Ministarstvom poljoprivrede i zaštite životne sredine Republike Srbije je, dana 16. decembra 2015. godine, u Narodnoj Skupštini u Beogradu, sa početkom u 10 časova, organizovala Završnu konferenciju projekta „Unapređenje kapaciteta Šumadije i Pomoravlja za primenu Evropske konvencije o predelu”.
Završnu konferenciju je svečano otvorio Nenad Popović, direktor Regionalne agencije za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja i poželeo dobrodošlicu prisutnima. U plenarnom delu skupu su se obratili Magelon Dežan - Pon, izvršni sekretar Evropske konvencije o predelu u Savetu Evrope, Stana Božović, državni sekretar Ministarstva poljoprivrede i zaštite živote sredine, Asja Drača Muntean, pomoćnik ministra u Ministarstvu kulture i informisanja, Biljana Filipović, nacionalni koordinator Evropske konvencije o predelu i Marija Trikić, načelnik odeljenja za prirodna dobra u Zavodu za zaštitu prirode Srbije.
U radnom delu konferencije su predstavljeni ciljevi, aktivnosti i rezultati projekta, kao i metodologija identifikacije i karakterizacije predela za primenu Evropske konvencije o predelu na teritoriji Šumadije i Pomoravlja. Pored toga je predstavljeno geonasleđe Šumadije i Pomoravlja kao i baza prostornih podataka o predelu pomenutih okruga, sinhronizovanih i dostupnih putem web portala.
U drugoj sesiji radnog dela su predstavljena iskustva zemalja u okruženju u primeni Evropske konvencije o predelu od strane predstavnika nadležnih ministarstava, institucija i organizacija iz oblasti zaštite životne sredine, prostornog planiranja, održivog razvoja i turizma iz Crne Gore, Slovenije, Hrvatske, Italije i Portugalije.
Konferenciji su prisustvovali članovi ekspertskog i projektnog tima, članovi Komisije za monitoring i evaluaciju, predstavnici svih zainteresovanih institucija iz privatnog i javnog sektora, organizacija civilnog društva, svi koji su zainteresovani za implementaciju projektnih aktivnosti, kao i svi oni koji su angažovani na projektu.
Rezultati projekta se ogledaju u indirektnom doprinosu ostvarivanju opštih i posebnih mera definisanih Evropskom konvencijom o predelu, koji se odnose na:
- prepoznavanje predela u zakonskom osnovu,
- formulisаnje sveobuhvаtne politike predelа,
- njenom integrisаnju u plаnski osnov,
- pаrticipаciji i jаčаnju svesti jаvnosti o predelu i
- međunarodnoj saradnji o pitаnjimа predelа.
Planirano je da se tokom 2016. godine razvije metodologija za valorizaciju kulturnog predela Senjskog rudnika, metodologija za identifikaciju urbanog i periurbanog predela na teritorija Grada Kragujevca, nadogradnja baze podataka i web portala i unapređenje kapaciteta lokalnog stanovništva, institucija i organizacija za primenu Evropske konvencije o predelu.